Partner Acrobatics Turkey

Foundational Teacher Training

DETAILS

Start:
June, 07, 2024
End:
June, 17, 2024
Event Category:
Teacher Training
Website:
         partneracrobatics.com
Partner Acrobatics Turkey

VENUE

Turkey
Şirince, Selçuk, Izmir
Stoa Şirince
stoasirince.org

 

 

ORGANIZER

Partner Acrobatics and  AcroYoga Antalya
Countdown Has Started for Partner Acrobatics Turkey Teacher Training
Days
Hours
Minutes
Seconds
PARTNER ACROBATICS ON SOCIAL MEDIA

Germán Suárez

Germán Suárez is a partner acrobatics teacher that has been teaching classes, workshops and intensives since 2016.

He specializes in solar/acrobatics especially whips, whops, icarian games and standing acro.

He quickly became a well known teacher in both Argentina and globally, thanks to his commitment and continual practice.

He has been teaching on teacher trainings with PartnerAcrobatics.com for the last 3 years and loves sharing his passion for teaching.

In 2019 German also created AcroRevolcuion solar (an advanced acrobatics intensive) with Sol Robles and Rodrigo Alvarellos.

Germán believes that acro is a medicine, one that helps humans connect to the magic we are living!

German Suarez

Germán Suárez, 2016’dan bu yana dersler, atölye çalışmaları ve yoğun çalışmalar veren ortak akrobasi öğretmenidir.

Solar/akrobasi, özellikle kırbaç, whops, icarian oyunları ve ayakta akrobatik konularda uzmanlaşmıştır.

Bağlılığı ve sürekli uygulaması sayesinde kısa sürede hem Arjantin’de hem de dünya çapında tanınan bir öğretmen haline geldi.

Son 3 yıldır PartnerAcrobatics.com ile öğretmen eğitimleri üzerine ders veriyor ve öğretmenlik tutkusunu paylaşmayı seviyor.

2019’da German, Sol Robles ve Rodrigo Alvarellos ile birlikte AcroRevolcuion solar’ı (ileri düzey akrobasi yoğun) yarattı.

Germán, akronun insanların yaşadığımız sihirle bağlantı kurmasına yardımcı olan bir ilaç olduğuna inanıyor!

Emily Baxter

Emily Baxter cofounded PartnerAcrobatics.com and runs teacher trainings, intensives and workshops worldwide.

Born in Canada and nomadic for the last ten years, Emily happily travels, teaching, learning, laughing, playing. Alongside acro she also teaches slackline retreats and anatomy on various Yoga Teacher Trainings.


Trained as a postural therapist Emily also works with corrective exercises and functional movement.

Emily has always had a passion for movement and body awareness. This coupled with her strong background in anatomy manifests in her teachings as clear, precise, thoughtful instruction.

She is known for her never-ending energy and contagious enthusiasm.

Emily Baxter

Emily Baxter, PartnerAcrobatics.com’un kurucu ortağıdır ve dünya çapında öğretmen eğitimleri, yoğun eğitimler ve atölye çalışmaları yürütmektedir.

Kanada’da doğan ve son on yıldır göçebe olan Emily mutlu bir şekilde seyahat ediyor, öğretiyor, öğreniyor, gülüyor ve oynuyor. Acro’nun yanı sıra çeşitli Yoga Öğretmeni Eğitimlerinde gevşek hat inzivaları ve anatomi dersleri veriyor.

 

Postür terapisti olarak eğitim gören Emily aynı zamanda düzeltici egzersizler ve fonksiyonel hareketlerle de çalışıyor.

Emily’nin her zaman hareket ve vücut farkındalığına tutkusu vardı. Bu, anatomi konusundaki güçlü geçmişiyle birleştiğinde öğretilerinde açık, kesin ve düşünceli talimatlar olarak ortaya çıkıyor.

Hiç bitmeyen enerjisi ve işbirlikçiliğiyle tanınıyor

Sol Robles

Since I can remember I have a fascination for movement. I’ve always been climbing something. And so began the search for my body in movement and the passion to investigate the different languages in which my body expresses itself and moves through space.

I am an acrobat and a teacher. I love sharing and learning, both knowledge and experiences, either through games or a nice talk with some good Argentinian mates. I believe that playing is what brings us together, and where we can let go and find ourselves in relation to others. I like to make people laugh, to show that I am human, that I fall all the time, that I can learn from that fall and get up with a smile.

Sol Robles

Hatırlayabildiğim kadarıyla harekete karşı bir hayranlığım var. Her zaman bir şeye tırmanıyordum. Ve böylece hareket halindeki bedenimin arayışı ve bedenimin kendisini ifade ettiği ve uzayda hareket ettiği farklı dilleri araştırma tutkusu başladı.

 

Ben bir akrobatım ve öğretmenim. Hem bilgi hem de deneyimleri, oyunlar aracılığıyla ya da iyi Arjantinli arkadaşlarla güzel bir konuşma yoluyla paylaşmayı ve öğrenmeyi seviyorum. Oyun oynamanın bizi bir araya getiren şey olduğuna ve kendimizi bırakıp başkalarıyla ilişkilerde kendimizi bulabileceğimiz bir yer olduğuna inanıyorum. İnsanları güldürmeyi, insan olduğumu, her zaman düştüğümü, o düşüşten ders alıp gülümseyerek kalkabileceğimi göstermeyi seviyorum.

Fer Lucino

Fer Lucino is a nomad born in Argentina. 

He has been teaching and sharing this discipline for several years in different parts of the world. He loves Icarians and especially all the foot to foot tricks.

He believes that acroyoga is more than just a practice, but rather a lifestyle where what is learned on the mat is carried over to your daily life. 

He loves the sea, the waves, the adrenaline of extreme sports and his gift is balancing objects with his chin.

Fer Lucino

Fer Lucino, Arjantin’de doğmuş bir göçebedir.

Birkaç yıldır bu disiplini dünyanın farklı yerlerinde öğretiyor ve paylaşıyor. İcarianları ve özellikle de tüm Food to Food numaralarını seviyor.

Acroyoga’nın sadece bir uygulamadan öte, minder üzerinde öğrenilenlerin günlük hayata taşındığı bir yaşam tarzı olduğuna inanıyor.

Denizi, dalgaları, ekstrem sporların adrenalinini çok seviyor ve nesneleri çenesiyle dengeleyebilme yeteneği var.